Instalace Link2SD a Root telefonu Samsung Galaxy Xcover 2 GT-S7710

Tento telefon bohužel neumí nativně přesouvat aplikace na externí kartu. Jako možné řešení jsem našel program Link2SD. Ten ale vyžaduje root.

Vycházel jsem z návodů tady a tady.

Nejprve jsem si svou SD kartu připravil pro Link2SD. To vyžaduje vytvoření extra svazku (partition) typu ext3 na SD kartě. Použil jsem EaseUS Partition Master 9.3 a kartu upravil v notebooku.
EaseUS Partition Master Free Edition - Free For Home Users_2014-01-18_13-13-58
Po akci vypadá má SD karta takto:
EaseUS Partition Master Free Edition - Free For Home Users_2014-01-18_13-14-44

Nyní jsem si z Uloz.to stáhl soubor s pre-rooted image. Samotný potřebný soubor je „samsung/S7710XXAMB6_S7710OXEAMB3-20130713.tar“. Také jsem si stáhl program ODIN 3.9. Tento program jsem rozbalil a exe souboru nastavil spouštění jako správce.
Odin - Altap Salamander 2.54 EDU_2014-01-18_13-17-20

Odin - Altap Salamander 2.54 EDU_2014-01-18_13-17-48

Zapnul jsem telefon v download modu – tedy vypnout, pak podržet „volume down“ + „home“ + „on“ a na obrazovce která naběhne potvrdit „volume up“. Poté jsem telefon připojil k notebooku. Pokud ještě nemáte nainstalovány ovladače od telefonu nyní se nainstalují.

Spustil jsem Odin 3.9 jako správce (viz. výše).
Zkontroloval jsem, že SW telefon vidí – nahoře v řádku ID:COM vidím 0:[COM34] a v boxu message se objevila hláška „<ID:0/034> Added!!“.
Klikl jsem na „AP“ a vybral soubor s prerooted image (S7710XXAMB6_S7710OXEAMB3-20130713.tar).
Odin nyní chvíli chroupe a poté se cesta k souboru objeví na řádku vedle tlačítka „AP“ a zaškrtne se příslušný checkbox.
Zkontroloval jsem, že je zaškrtnuto pouze „Auto reboot“ a „F.reset Time“.
Klikl jsem na „Start“.
Install XXAMK1 Android 4.1.2 JB Firmware on Galaxy Xcover 2 S7710 - How To Guide_2014-01-18_13-28-25
Na telefonu i v Odinu na notebooku se nyní objeví progressbar a po jeho doběhnutí se telefon restartuje.
Odin3 v3.09_2014-01-18_14-54-35

Po rebootu se na telefonu objevila chybová hláška  „E: signature verification failed“.
Podle návodu je problém v jazyku („This is caused by the different csc language of the prerooted image“).
Jako řešení je tip – vyčistit cache / dalvik-cache a rebootovat znova („just clear your cache/dalvik-cache and reboot another time“).
Po dalším rebootu telefon naběhl.

O jisté doby jsem měl problém s instalací aplikací / aktualizací z Google Play. Stahovaní trvalo i na wifi velmi dlouho (hodiny) a většinou končilo chybou. Bohužel tento problém přetrval i po nahrání nového image – k jeho řešení ještě později.

Podařilo se mi nainstalovat Link2SD z Google Play. Spustil jsem Link2SD.
Napoprvé se mu nepodařilo připojit ext3 svazek (vytvoření viz. výše) na ext SD kartě, ale podruhé už svazek připojil OK. Po restartu se mi podařilo několik aplikací „přesunout na SD kartu“ – „Move o SD card“ nefunguje, ale lze použít „Create Link“.

Dále se mi podařilo nainstalovat „Simple Root Checker“ pro oveření, že mám systém skutečně rootnutý.  Což se potvrdilo – hurá.

Stahování z Google Play ale stále moc nefungovalo. Našel jsem článek „Troubleshooting download issues„.  Zde jsem zjistil, že první zakopaný pes je v tom, že jsem nedávno při pročišťování telefonu odinstaloval/zakázal Google Hangouts/Talk.  Podle uvedeného článku je ale pro stahování z Play třeba být přihlášen pod Talk nebo Hangout („You must be able to successfully sign into Hangouts or Google Talk to download Android apps on Google Play. Make sure your device is signed in to Hangouts or Google Talk by following these steps .. „). Skočil jsem tedy do „Správce aplikací“ v nastaveních telefonu a povolil Talk a přihlásil se (podrobný popis viz. článek). Pro jistotu jsem ještě vyčistil data + cache u aplikací „Obchod Google Play“ a „Správce stahování“, což v článku také zmiňují. Od té chvíle jelo stahování rychle, tak jak by mělo.

Problémům ale ještě nebyl konec. Po stažení aplikace vždy ohlásila chybu „insufficient memory“ a instalace se neprovedla. Zde naštěstí opět pomohl původní návod na XDA.
Je třeba pustit command „pm set-install-location 0“ z adb shellu (if you can’t install apps from the market with the „insufficient memory“ error, type the following into your terminal/adb shell …).
adb.exe je utilita, jež se nainstaluje společně s Android SDK, a která umožní zadávat příkazy do telefonu (připojeného USB kabelem) přímo z vašeho notebooku. Více o instalaci v sekci „Instalace Android SDK / ADB na Windows“ zde.
Tedy step by step pro lamu jako jsem já (předpokládám nainstalované Android SDK a připojený telefon přes USB):
Win+R
cmd
cd C:\Program Files\android.sdks\platform-tools
adb shell
su
.. pokud se kousne a neobjeví se prompt – povolit na telefonu root přistup pro adb utilitu ..
pm set-install-location 0

Test. Download + instalace funguje. Hurá!

Při dnešním browsení jsem narazil na fórum zabývající se portem oblíbeného Cyanogenmodu pro xCover 2. Ale na to se vrhnu až někdy příště, ať si aspoň chvíli užiju funkční telefon 😉 .

21 comments

 1. Díky moc. Konečně pořádnej a funkční návod pro hlupáky jako jsem já. 😀 Trošku jsem bojoval s instalací eclipse ale nakonec se zadařilo. Měl jsem špatnou verzi javy (32bit místo 64 bit). Klasický problém. Ještě jednou díky 😉

 2. Diky moc, zachranil jsi telefon pred letem z okna …. od rana sem se potykal s problemem „nedostatek mista na ulozisti“ pri 600Mb volnyho mista….

 3. Funguje vam po roote telefonu vyhladavanie google hlasom? Mne zatuhne a vypise ze aplikacia vyhl. google sa zastavila.

 4. Ahoj, potrebovala bych nekoho, kdo by mi to mohl rootnout.Sama to nedam :(…ale kde toho nekoho sezenu???

  1. Tak zkusil bych nějakou menší prodejnu / servis telefonů. Nebo se poptat známých chlapců, jistě se nějaký alespoň trochu technicky nadaný hrdina najde 😉

 5. Ahoj,tak jsem udělal vše podle návodu.Vše funguje jak má.Jeden problém mi však zůstal.
  Ty APP nejdou přesunout na SD kartu.Jen jde zadat odkaz souborů,které se pak následně ukládají na SD kartě.Ale interní pamět se zaplňuje APP,tak nevím zda není zapotřebí si zakoupit plnou verzi LinkSD2.Jinak moc díky o dost se to zlepšilo s tím uložištěm.Konečne mám trošku místa pro nějaké ty hry.Ahoj

  1. Ahoj Radku,
   mám už dlouho zaplacenou plnou verzi Link2SD, ale ani v té není na Xcover2 možno přesouvat aplikace na SD kartu.
   Linkování ale funguje fajn – soubory se sice vytvoří i v interní paměti, ale tam nezabírají místo. (

   Co si pamatuji je v plné verzi je oproti free navíc možno linkovat i interní data aplikací, ale jelikož jsem s tím měl párkrát problém (občas mi přestala nějaká ta aplikace fungovat), tak tuto funkci nevyužívám. Co používám jen první 2 volby (Odkázat soubor aplikace a Odkázat dalvik cache soubor) vše maká jak má.
   Takže zakoupení asi spíš jen pokud ti vadí reklamy nebo zakoupení jako poděkování autorovi 😉

   Ale za aktuálnost informací neručím – možná jsou i nějaké nové featury, už pár měsíců jsem na to nesáhl.

 6. … k té instalaci aplikací a chybě s nedostatkem místa. Po instalaci LINK2SD jsem procházel nastavení a nastavil si výchozí umístění pro instalaci na SD kartu. Potom nešlo instalovat aplikace. Změnil jsem to tedy zpátky na automaticky a preventivně udělal restart a už to funguje. Předpokládám, že to samé dělá příkaz „pm set-install-location 0“ v ADB…

  1. Ano, instalace na SD nefunguje ani s Link2SD, je třeba odkazovat. V nastavení Link2SD je volba „Automaticky odkazovat“. Já volbu nepoužívám, ale automatické odkazování po aktualizaci funguje OK, takže předpokládám, že i toto bude fungovat.

 7. Nyní jsem si z Uloz.to stáhl soubor s pre-rooted image.

  Ahoj. Ten soubor už tam není. Nemáš ho jinde?
  Mám si zálohovat SD kartu, než začnu?

  Díky Lípa

 8. Ahoj.
  Díky moc za tip a návod, pomohlo.
  Mám Samsung Xcover2.
  Jen mi nefungoval Link2SD se systéme ext3 – při připojování hlásilo „invalid argument“. Musel jsem přeformátovat na fat32. To sice nepodporuje vlastnictví souboru a tak, čili nejde přesunout všechno, ale i tak je to velká úleva.

  Tomáš

 9. První pokus se nepovedl, napodruhé jsem na kartě zvolil FAT32, fungovalo perfektně dva dny, poté se telefon samovolně restartoval a odinstalovaly se téměř všechny aplikace, bohužel se nelze připojit ke google play a nejdou apky zpět nahrát, telefon poputuje do servisu, bohužel postup nedoporučuji 🙁

 10. Ahoj. neustále řeším stejný problém s pamětí, ale z výše popsaného postupu mám tak trochu vítr, a kolem sebe nemám nikoho, kdo by s tím měl zkušenost.

  Nebylo by pro někoho z Vás náročné, kdyby zkompletoval veškeré soubory, co k tomu budu potřebovat? včetně toho, co ptřebuji na úpravu SD karty… a mohu ty procesy s kartou udělat (bez použití čtečky) v telefonu???

  Velice by jste mi s tím pomohli…

  A jak velký by měl být prostor na kartě (16Gb) aby to bylo dostačující…

 11. Mám také Xcover 2
  Podle mé zkušenosti musí být partition pro používání jako druhý ->
  To znamená vytvořit dva oddíly třeba FAT32 a EXT3, aplikace se budou přesouvat na druhý a na tento se vytvoří také připojovací skript.
  : )
  Nejlépe cache program LINK2sd nemazat, poprvé jsem to zkusil pro růzdné programy a už mi to propojit nešlo! Vyřešeno přeformátováním.

 12. Děkuji za posup. Vše mi fungovalo (cca 3 roky), až dnes se mi stalo, slabá baterie, telefon se sám vypnul a už mi nejde nastartovat, stále se restartuje.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*